10 NESMYSLŮ ZDRAVÉ STRAVY, KTERÉ BY MĚLY ZMIZET Z POVRCHU ZEMSKÉHO
... HNED TEĎ
Řekla bych, že loňský rok byl - co se týče stravování a výživy - docela... nu, řekněme informačně nabitý. :-) Alespoň ve srovnání s roky předchozími. Podařilo se - doufejme - vyvrátit několik dietních mýtů (zdravím vás, mé milované tuky!), i když stále jich velké množství přetrvává (sacharidy, vy si ještě musíte chvíli počkat), a došlo přímo k lavině nových informací, kterými jsme byli takřka zahlceni.
Každá mince má ale dvě strany, a všechny změny ve stravování s sebou vždy přinášejí na trh spoustu novinek a věcí, které rozhodně v našem novém, zdravějším životě zkrátka musíme mít. Některé jsou skvělé a opravdu nám přinesou užitek, jiné už patří spíše na pole vychytávek, bez kterých se pohodlně a bez velkého stresu obejdeme, a některé jsou naprostý nesmysl a pouhý reklamní trik, způsob, jak z nás - konečných spotřebitelů - vytáhnout co nejvíce peněz. :-) Ale pak tu jsou bohužel i takové, které mohou uškodit nejenom naší peněžence, ale dokonce i nám samotným.

S rozšířením našich obzorů a lepším povědomím o makroživinách a zdravé stravě se nám tu vyrojila spousta nejrůznějších obchodníků snažících se chopit se své příležitosti a vydělat co nejvíce na našem odhodlání stravovat se lépe. Ono to ani nemůže být jinak, tito lidé totiž dobře vědí, že i přes obrovské množství volně dostupných informací na internetu, tu vždy budou lidé pohodlní, neochotní věnovat čas a úsilí do samostudia nových informací, lidé netrpěliví, hledající zkratky a rychlé výsledky, ale také lidé zoufalí, kteří už nevědí kudy kam a chtějí věřit zázrakům. Pro obchodníky ty nejsnazší oběti.
Triků, jak zrovna vás přesvědčit, abyste získali vědomí, že konkrétní výrobek opravdu nutně potřebujete, mají obchodníci spoustu. O těchto pokoutných technikách by mohl být klidně další samostatný článek. Není to však tento. Ne, v tom dnešním bych se ráda podívala na zoubek několika konkrétním výrobkům a věcem, u kterých si myslím, že už měly dávno být použity jen pro muzejní účely jako odstrašující případ. Vlastně by bylo nejlepší, kdyby vůbec nespatřily světlo světa. A samozřejmě vám i řeknu důvod, proč mám zrovna na tyto věci takový názor, jaký mám.
(Disclaimer: Je dost možné, že se v následujících příkladech strefím zrovna do něčeho, co sami užíváte a nedáte na to dopustit. Článek je jako vždy čistě můj osobní názor vybudovaný na základě vlastních zkušeností, studia odborných článků a výzkumů a zkušeností posbíraných od jiných lidí na sociálních sítích. Nic tedy nikomu nezakazuji ani nepřikazuji. Jen podávám jiný úhel pohledu a možné náměty k přemýšlení. ;-) )
Připraveni? Jdeme na to! A vezmeme to tentokrát hezky od konce. :-)
10. Keto

A koneckonců, ani pokud je váš příjem dostatečný, nemusí to znamenat, že se vyhnete problémům, které s sebou tento typ stravování může přinést. Sama jsem toho zářným příkladem, a ani bych nespočítala, kolik dalších lidí se na mě obrátilo a popisovalo ty samé zdravotní problémy, které potkaly mě.

Mnoho lidí básní o takřka zázračných účincích keto - lepší zdravotní stav, více energie, hubnutí. Ano, ze začátku to tak skutečně může být. Obzvlášť pokud na keto přejdete z takzvané "standard american diet" - tedy ze způsobu stravování založeném na vysoce zpracovaných potravinách a sladkých limonádách. Takové pozitivní výsledky by vám ale koneckonců přineslo jakékoli "vyčištění" jídelníčku, i kdybyste stále konzumovali větší množství sacharidů, ale z těch správných zdrojů. (Proto například stejných "zázračných" výsledků dosahují i lidé po přechodu na např. veganskou stravu.) Musíme si také uvědomit, že zatím nemáme žádné studie, které by dokazovaly dlouhodobě prospěšné účinky keto. Buď jak buď, za sebe říkám keto dietě jedno velké NE.
Na zahraničních webech stále častěji a častěji čtu o lidech, kteří byli nuceni keto opustit (i po několika letech, kdy vše bylo sluníčkové a kytičkové), nebo kteří se potýkají s nejrůznějšími zdravotními problémy; zároveň se množí edukační videa od lékařů a odborníků, kteří sice keto dietu jako takovou nezatracují, zároveň ji však nedoporučují jako vhodný stravovací režim pro běžného člověka.Bohužel, něco mi říká, že ačkoliv v zahraničí už začíná popularita keto stravování pomalu klesat, u nás ještě ten největší vrchol nenastal.
9. Bulletproof coffee

Navíc variant, jak udělat neprůstřelnou kávu, je vícero - někdo používá místo MCT kokosový olej, někdo přidává smetanu ke šlehání, či další přísady. Můžete dělat i "neprůstřelný" čaj nebo vývar. Když jsem byla na keto, byla má nejoblíbenější varianta káva + lžička holandského kakaa + ghee + kokosový olej + HWC (heavy whipping cream = smetana ke šlehání) + vaječný žloutek. Ano vážení, vaječný žloutek - nejenom, že je to zdroj bílkovin a tuků, ale navíc udělá kávu opravdu napěněnou, hustou a krémovou, skoro jako dezert. :-) No, toto celé dáte do mixéru a asi minutu mixujete na nejvyšší otáčky.

Nechápejte mě špatně, nechci tvrdit, že vám tato káva nemůže chutnat. Sama jsem její chuť měla skutečně ráda a vyloženě se na ni každý den těšila, dělala jsem si dvě denně. Zajímavé ovšem je, že od té doby, co jsem ukončila keto stravu, neměla jsem na ni chuť ani jednou. Vlastně abych byla upřímná - jednou jsem si ji dokonce udělala a nemohla ji ani dopít - příčila se mi v krku, a téměř celý hrnek skončil v odpadu. To mě trochu nutí k zamyšlení, jestli je tato káva skutečně chuťově dobrá, nebo vám může chutnat pouze v případě, že jste na keto stravě. Jo a mimochodem - spousta lidí na keto do kávy přidává sladidlo (stévii nebo erythritol) - takže skutečně jde o chuť té kávy nebo o to, že je to sladké?
Nebudu ani říkat, že vám pití bulletproof coffee může nějak výrazně uškodit. Stejně jako vám nemůže uškodit káva, kokosový olej, smetana, nebo máslo samo o sobě, pokud na něco z toho nemáte intoleranci či alergii. Je to zkrátka jen kafe s tukem.

Možná je bulletproof coffee dobrá varianta pro někoho, kdo není schopný dostat do sebe dostatek kalorií, ale jako náhrada jídla je to zkrátka nesmysl. A navíc si uvědomte, že je to vlastně téměř výhradně tuk (pokud si tam nepřidáte vaječný žloutek nebo smetanu, ale ani tak vám to takový rozdíl neudělá). Nejen že vás tedy dostatečně nezasytí, ale zároveň do sebe dostanete naráz několik stovek kalorií jenom z tuku. Na keto možná fajn, ale pro vyváženou stravu nepoužitelné. A co se týče keto, viz předchozí bod. Takže verdikt? Pokud to někomu chutná, jako občasný pamlsek - proč ne. Osobně si radši dám něco pořádného k jídlu. :-)
8. Exogenní ketony

Zavání vám to podvodem? No, však to také podvod je. Ono totiž to, že vám ketony cirkulují v krvi (nebo moči), ještě nemusí znamenat, že je vaše tělo umí efektivně využívat. Toho totiž žádnými rychlými zkratkami nedosáhnete. Exogenní ketony jsou zkrátka nesmysl, na který ale bohužel spousta lidí za vidinou rychlých výsledků slyší.
7. "Macro friendly" pochutiny
Sušenky se sníženým obsahem sacharidů. Low carb chipsy. Keto granola. Zmrzliny s pouhými 300 kaloriemi na kyblíček (zdravím, Halo Top!). Co mají všechny tyto věci společného? Podle jejich výrobců, a především lákavých tvrzení na obalu, především to, že si je můžete dopřát kdykoliv, kdekoliv, a to navíc bez výčitek, vážení! Skutečně? Ne tak docela. :-)

Naopak. Tohle jsou zásadní problémy, které u těchto výrobků vidím:
1. Vysoký obsah umělých sladidel
O umělých sladidlech už jsem psala, nemá smysl se o nich tedy dále rozvášnit. Nízkokalorické a "macro friendly" výrobky, které vám mají nahradit originál (představte si věci jako low carb sušenky, tyčinky, keksy a tak dále), zkrátka musí být nadopované umělými sladidly a aromaty. Jinak by vám totiž jen těžko mohly připomenout ty Oreo sušenky, po kterých tolik toužíte.
2. Vysoký obsah vlákniny
Ale... ale... vláknina je přeci dobrá, nebo ne? No, ne tak docela, vážení přátelé. :-)
Jak poznáte, že je některý podobný výrobek plný vlákniny? Jednoduše - kromě toho, že se můžete podívat na složení (hledejte názvy jako kukuřičná/prebiotická vláknina, isomaltooligosacharidy, inulin apod.), můžete se podívat i do tabulky nutričních hodnot. Například na spoustě Quest tyčinek najdete informaci 5g sacharidů na porci!, to jsou takzvané "net" sacharidy, tedy ty bez vlákniny. Pokud se ale podíváte na "total carbs", obvykle tam uvidíte dost vysoké číslo - např. 35 gramů sacharidů. Na jednu 60g tyčinku poměrně hodně - když si to tak vezmete, vlastně polovinu vám tvoří něco, co je pro vaše tělo absolutně bez jakéhokoli užitku. Zbytek máte složený z umělých sladidel a přibližně 15 gramů vám tvoří proteinový prášek.
3. Vysoká cena
A poslední důvod, proč se těmto výrobkům vyhnout? No, možná ten zcela nejprostší - jsou to zkrátka předražené věci, které nejenom že vašemu tělu a zdraví nic nepřinesou, ale ve většině případů ani zcela neuspokojí vaše chutě. Budu parafrázovat jedno známé české přísloví a řeknu, že to je zkrátka "Málo muziky za hodně peněz." Jedna Quest tyčinka stojí něco kolem 60 korun. Za tuto cenu dostane vlákninu, sladidla a trochu toho proteinu. No, posuďte sami, jestli se vám to vyplatí.
6. "Protein"
Od proteinových tyčinek k proteinu. :-) Tady ale opravdu počkejte na pointu. Nemám nic proti proteinu (koneckonců je to jen jiný název pro bílkoviny), ani proti proteinovým práškům (i když je většina běžné populace ve své stravě nepotřebuje). Co mi ale vadí, jsou výrobky s označením "protein". V posledních několika letech se mezi lidmi jako lavina šíří zpráva o tom, jak je protein nejdůležitější ze všeho, a jak ho potřebujeme pro hubnutí. Omyl, přátelé. Ano, bílkoviny jsou důležité. Ano, hrají určitou roli při hubnutí tím, že vás jídlo s obsahem bílkovin zasytí na delší dobu (takže nebudete pořád chodit a něco uzobávat). Ale bohužel, čistě díky bílkovinám nezhubnete, pokud bude váš celkový kalorický příjem stále vyšší, než váš výdej, to je holý fakt. A můžete těch bílkovin sníst třeba 300 gramů denně, stejně vás to nespasí.
My jsme si ale v hlavě spojili protein=hubnutí, a toho náležitě využívají prodejci potravin. Výrobky, na kterých je velkým písmem napsáno PROTEIN, totiž dávají spotřebiteli jasný signál, že se jedná o zdravou potravinu, kterou zkrátka musíte zařadit do svého jídelníčku, pokud chcete zhubnout. Když se však podíváte na složení většiny takových výrobků, zjistíte, že mají buďto pouze o pár gramů proteinu navíc, nebo jsou jinak plné cukrů a dalších přidaných látek (toliko k jejich "zdravosti"). Mě nedávno dostal do kolen jogurt řeckého typu značky Olma s názvem PROTEIN JOGURT. Množství bílkovin na 100g výrobku, něco přes 8 gramů, je totiž naprosto stejné, jako u jogurtů stejného typu jiných značek. To je zkrátka jako byste na plato vajec dali nálepku "protein". Z hlediska výživových hodnot se toto plato od ostatních nebude lišit vůbec ničím. Z hlediska ceny... no, to už je jiná písnička. :-) A o to jde především, že.
5. Hubnoucí čaje, koktejly, tabletky, Herbalife, Svět zdraví apod.

Koktejly a tabletky na hubnutí, to už je trochu vyšší kalibr. Tady nejenom, že dlouhodobého účinku nedosáhnete, navíc si ale můžete i poškodit zdraví. Onehdy jsem při vyklízení starého šuplíku narazila na časopis Cosmopolitan z roku 1999, kde se jako zázrak hubnutí doporučovaly tablety Xenical. Tři zkušenosti nadšených uživatelek jen potvrzovaly jeho zaručený efekt. A co na tom, že přípravek funguje tak, že nemůžete pomalu nic sníst, protože každé jídlo vám způsobí neovladatelný průjem (že je to venku zjistíte až podle mokrých kalhot - no, kdo by si to nepřál, že?). Hlavně, že za měsíc 10 kilo dole.

Prozradím vám tady jedno malé tajemství - pokud změníte své stravování, zhubnete i bez těchto přípravků. Možná sice pomaleji, ale zato si výsledek udržíte. Žádné podobné - s prominutím - hovadiny nepotřebujete. Tohle už mělo dávno zmizet z povrchu zemského.
(P.S.: Pokud něco podobného doma máte, rovnou to vezměte a vyhoďte do koše, případně za obřadního tance rituálně spalte za úplňku. :-) Pobavíte se a ještě pohybem spálíte nějaké ty kalorie. :-) Svému tělu rozhodně uděláte lepší službu.)
4. Rádoby zdravé potraviny

A asi by se toho našla ještě pěkná spousta. Opět se jedná jen o reklamní triky výrobců, jak nás přesvědčit o tom, že zrovna tyto potraviny jsou ty "zdravější". Ovocné šťávy a džusy jsou ale bohužel plné cukru (a nemusí tam být ani přidaný; ovoce samo o sobě obsahuje cukr, pokud ho odšťavníte a odstraníte tak vlákninu, která zpomaluje jeho vstřebávání, získáte pouze nápoj plný cukru), to stejné platí pro sportovní drinky, které jsou přímo koncentrovaný cukr.
Pokud ve výrobku nahradíte bílý cukr třtinovým nebo agáve, je to jako byste místo Naturalu 95 z čerpací stanice Shell dali do svého auta Natural 95 od Benziny. Navíc s agáve je to ještě o to složitější, že obsahuje z převážné většiny fruktózu, což ho činí v konečném výsledku ještě mnohem nebezpečnějším, než je klasický cukr.
"Gluten free" ještě není záruka, že se jedná o něco zdravého. |
O nízkotučných a nízkosacharidových výrobcích, margarínu a rostlinných olejích už jsem psala v článku o tucích. A nejspíš i v mnoha jiných článcích, takže se nebudu opakovat. Buď jak buď, pravda je taková, že většina podobných výrobků je jedním slovem junk. Nemusí to ale platit o všech. Jestli jsem to tedy ještě nezmínila - čtěte složeni!
3. Detoxikační čaje/kúry
Pokud chcete zhubnout, ŽÁDNOU DETOXIKACI NEPOTŘEBUJETE.
![]() |
Tohle skutečně NE!!! |
Takže přátelé, vykašlete se na nějaké experimenty s detoxy a očistami. Věřte mi, bude vás to stát akorát další peníze a výsledek žádný. Pokud chcete svému tělu s "očistou" pomoci, existují mnohem jednodušší způsoby, které vám tady prozradím. Ale vlastně to není žádné tajemství. :-) Pijte dostatek čisté vody, stravujte se zdravě (strava založená na nezpracovaných potravinách, dostatek všech makroživin, čerstvá zelenina a ovoce), zařaďte do svého života pohyb (stačí třeba i procházka), dbejte na spánkovou hygienu a pokuste se omezit stres. Víc opravdu nepotřebujete.
2. Veganská strava

Docela dost mě teď baví sledovat drama, které se na youtube odehrává po zveřejnění videa od Bonny Rebecca "I´m no longer vegan." Videa s reakcemi ze všech táborů - veganů, carnistů i zastánců racionálního stravování - na sebe nenechala dlouho čekat a šíří se jako lavina. Je zajímavé sledovat způsob, jakým jsou tyto reakce vyjádřeny. Bohužel z většiny reakcí veganů je patrné, že veganství je ve své podstatě kult. Žádné "chyby" se neodpouštějí.
1. Clean eating
Co se mi ale neskutečně zajídá, je samotný termín "clean eating" a to, jakým způsobem se používá, kam se vlastně celá ta původně dobrá myšlenka posunula, a co všechno to může způsobit.
Už jen to samotné slovíčko "clean", neboli "čistý", naznačuje, že cokoli pod toto označení nespadá, je zákonitě "špinavé". Osobně jsem odpůrce používání slov s negativní konotací ve spojení s jídlem. Naježím se vždy, když slyším nebo čtu slovíčka jako hnus, prasečina, prasárna, prasení. A už naše babičky nás učily, že "fuj" se na jídlo neříká. A jsem na tyhle věci tak alergická proto, že právě kvůli "clean eating" jsem si v minulosti takovýto vztah k jídlu vybudovala. Rozdělení potravin na ty dobré a ty zlé, ty hodné a ty špatné. Ty, co jsou clean, a ty, co jsou dirty.
Přehnaná dokonalost a psychologický efekt
Co vlastně znamená jíst "čistě"? Asi je nám všem jasné, že taková čerstvá zelenina, či ovoce do terminologie "clean eating" rozhodně spadat budou. Co ale třeba takové brownies? No, pokud je uděláte z mandlové mouky nebo fazolí, je to v pořádku. Pokud vám je ale udělá babička a dá do nich cukr, už jsou "špinavé". Už začínáte ten problém vidět také? Striktní dodržování "clean eating" vás totiž dost snadno může zavést až ke strachu z určitých druhů potravin.
A kdo vlastně určil, že celozrnná mouka je "hodná", zatímco ta bílá je "zlá"? Podle jakého měřítka? Ano, celozrnná mouka možná obsahuje nějakou tu vlákninu a stopové minerály. Ale víte, že v některých případech je pro tělo prospěšnější ta bílá mouka? Jsou lidé, kteří kvůli nejrůznějším onemocněním trávicího traktu nemohou jíst celozrnné výrobky. A sami se zamyslete - jaké jídlo vám lékař (maminka, babička) vždycky doporučili, když jste byli nemocní, nebo měli střevní chřipku? Skutečně pochybuji, že to bylo celozrnné pečivo. :-) A co se týče toho cukru... Cukr je prostě cukr. V přírodě se nachází zcela přirozeně a všechny živé organismy mají vyvinuté receptory pro vnímání sladké chuti. Sám o sobě není zlý. To jen jeho nadměrná konzumace je problém.
Orthorexie
Dost často se setkávám s tím, že se snaha o clean eating postupně začne překrývat s něčím mnohem nebezpečnějším - s orthorexií, která je bohužel klasifikována jako jedna z forem PPP (poruchy příjmu potravy). Pokud jste jako já - perfekcionisté se sklony dotáhnout vše do dokonalosti - může mít na vás dodržování "clean eating" právě takový efekt. Vyčištění jídelníčku od toho největšího "zla" - mouky a cukru, je jen prvním krokem. Nakonec totiž dospějete k tomu, že i ta "clean" celozrnná mouka je vlastně mouka, nebo že i ten "clean" javorový sirup je vlastně cukr.

Mnoho lidí si jen sotva uvědomuje, jaký má používání termínu "clean eating" a tohle rozdělení potravin dopad na psychiku. Pokud konzumujete potraviny, které jsou na vašem seznamu "clean", jste v klidu, máte ze sebe radost. Co když vám ale na oslavě někdo nabídne kus dortu? Sníte ho s pocitem, že to není správně. S pocitem, že podvádíte. A pokud už jste do bahna clean eating zabředli hlouběji, raději ten kousek dortu odmítnete.
Vidím to ve skupinách dnes a denně. Jdete do kavárny s kamarádkou, na oslavu narozenin, na návštěvu k babičce, nebo vám třeba dítě udělá k snídani toast s marmeládou. A nebo máte třeba jen prachobyčejnou chuť na oblíbenou čokoládu. V popisku se pak napíše, že prasíte, máte "cheat", hřešíte. Už jen to, že tomu musíte dávat podobné nálepky, svědčí o tom, že je to pro vás podvědomě špatné. A když jste schopni odpustit si tyto věci několik měsíců, jste na sebe náležitě pyšní, že dokážete být tak dlouho "čistí". Nepřipomíná vám to něco?
Není třeba si cokoliv namlouvat. Bohužel je to tak u většiny z nás, co jsme propadli zdravému životnímu stylu. A nemusí to být ani přímo dodržování zásad "clean eating". A ano, píšu z nás, protože i mě se tohle týká, ani já z toho nejsem venku, a možná už nikdy nebudu. Vlastně si myslím, že nikdo z nás. Že už nám navždy zůstane v hlavě ta podvědomá myšlenka, že jsou některé potraviny lepší, než ostatní. Ale to už možná zase odbočuji někam jinam. Tímhle vším nechci říct, abyste se nestravovali zdravě. Ba právě naopak, zdravá strava by měla být základ našeho života. Není však třeba dávat jí jakékoli nálepky. Víte, co je zajímavé? Že naši předkové neměli absolutní tušení o nějakém "clean eating". A přesto dokázali jíst zdravě bez toho, aby k tomu potřebovali návod. :-)
To by tedy bylo vše. Napadají vás ještě nějaké další nesmysly, nebo hloupé mýty, které už měly dávno zůstat v minulosti? :) Dejte mi vědět do komentářů. Věřím, že by se toho našla ještě spousta.
Jako vždy budu ráda za jakýkoli feedback od vás a těším se zase na viděnou u dalšího článku!
Vaše Liška
Lištičko, mám moc ráda tvé články. Hodně mi otevírají oči a myslím, že nejen mně. Už teď se těším zase na nějaký další, jsi šikulka ;)
OdpovědětVymazatMockrát děkuji! Takový krásný komentář vždy nejvíce potěší! :) A jestli jsou články alespoň v něčem přínosném, jsem moc ráda! :)
Vymazatnádherně napsané ,shrnuté vše důležité . Můžu vložit odkaz do skupiny o zdravé výživě kde jsem členkou?
OdpovědětVymazatDěkuji, Jani, toho si strašně cením! A samozřejmě sdílet můžeš, budu jedině ráda! :)
Vymazat